site logo

Stres i emocje

Focusing

Focusing - skuteczna metoda kontaktowania się ze swoimi emocjami.

Focusing – czym jest i jak pomaga?

Focusing to wyjątkowa metoda kontaktowania się ze swoimi emocjami. Polega on na skupianiu swojej uwagi na doznaniach z ciała. Pozwala to na wejście w głębszy kontakt z emocjami, a to z kolei bardzo często prowadzi do ich uwolnienia i uleczenia.

Focusing może pomóc Ci:

  • zmniejszyć poziom odczuwanego stresu,
  • zwiększyć pewność siebie,
  • złagodzić trudniejsze emocje, np. gniew, zazdrość, smutek,
  • zmniejszyć zamartwianie się,
  • przerwać gonitwę myśli.

Jak wygląda sesja focusingu

W książkach opisujących focusing znajdziesz dokładny schemat przebiegu sesji. Poniżej znajdziesz najważniejsze idee:

  1. na początku wybierasz temat spotkania.
  • tematem może być trudna sytuacja, która wywołuje w Tobie wiele przykrych emocji, np. częste kłótnie z szefem albo z kimś bliskim.

  • tematem może być także sama emocja, np. odczuwanie zazdrości.

  • możesz także wybrać ogólny tematem jak „czuję się źle albo „mam wszystkiego dość.

  1. następnie zaczynasz odczuwanie tych emocji w swoim ciele.
  • wiele osób zamyka oczy, aby było im łatwiej odczuwać ciało.

  • następnie zadajesz sobie pytanie, w której części ciała odczuwasz tę emocję? To może być każda część ciała, choć najczęściej odnajdujemy emocje w głowie, w klatce piersiowej lub w brzuchu.

  • następny etap jest dość wyjątkowy, ponieważ przechodzimy do odczuwania emocji za pomocą fizycznych doznań.

Dla przykładu załóżmy, że chciałeś spotkać się ze swoim gniewem. Poczułeś już, że znajduje się w klatce piersiowej. To moment, aby zadać sobie pytanie w jaki sposób go odczuwasz. Czy to odczucie zimna, czy Twój gniew jest raczej gorący? Czy to bardziej ucisk, czy raczej rozpieranie? Czujesz jakby był wyraźnie odgraniczony, czy może jest rozlany po całej Twojej klatce piersiowej?

Po każdym takim pytaniu dajesz sobie chwilę, aby odczuć swoją emocję i potwierdzić czy dany opis pasuje do Twojego doznania w ciele. Po pewnym czasie jesteś już w stanie dokładnie opisać jak odczuwasz daną emocję i wtedy następuje moment niezwykły: emocja zaczyna się zmieniać.

Jakie zmiany wywołuje focusing

Wielokrotnie byłem świadkiem, jak w tym momencie maleje stres, rozluźnia się napięcie w brzuchu, a nawet zmniejsza się ból głowy.

Często proces idzie jeszcze dalej. Jeśli do tej pory czułeś w brzuchu dużo ściskającego strachu, to w focusingu ten strach może pokazać Ci skąd się w Tobie w ogóle wziął. Twoje emocje mogą także pokazać Ci czego się dokładnie boją, albo przed czym Cię chronią.

Ta wiedza jest często bardzo wyzwalająca i działa leczniczo. Kiedy dowiadujesz się, że wszystkie Twoje emocje starają się w jakiś sposób Ci pomóc, Twoja relacja z nimi zaczyna się zmieniać.

Focusing krok po kroku uczy jak lepiej dbać o swoje emocje i jak być swoim najlepszym przyjacielem. Zaczynasz współpracować ze swoimi emocjami, zamiast z nimi walczyć.

Czy focusing działa?

Spotkałem już wiele osób, które osiągnęły wiele korzyści z regularnej praktyki focusingu. Ponadto wiele osób zaczęło focusing, aby uporać się z konkretną emocją, a zaprzyjaźnili się z nim na dłużej. Jest tak dlatego, że focusing to nie tylko narzędzie do rozwiązywania problemów. To przede wszystkim nowy, bardzo efektywny sposób komunikowania się ze swoimi emocjami. Dlatego tak wiele osób włącza go w swoje życie na stałe.

Jestem jedną z tych osób – focusing stosuję prawie codziennie. Dzięki niemu w moim życiu doświadczam mało stresu, choć pracę mam bardzo stresującą. Ponadto dobry kontakt z własnymi emocjami daje mi dużo wewnętrznego spokoju.

Czy można nim pracować samemu?

Wiele osób (może nawet większość, choć nikt tego nie policzył i nie sprawdził) może stosować focusing samodzielnie i odnosić z tego korzyści. Sama technika wykonywania focusingu jest bardzo prosta i prowadzi nas krok po kroku (na dole artykułu znajdziesz link do świetnej książki o focusingu).

Są jednak osoby, które potrzebują pracować z drugą osobą. Wtedy możesz w 100% skoncentrować się na odczuwaniu ciała, a to druga osoba dba o to, aby sesja przebiegała sprawnie. Przewodnicy focusingu pracują także w Polsce, a część z nich prowadzi sesje także przez internet.

Istnieje jednak grupa osób dla których focusing nie jest dobrym narzędziem. Jeśli emocje są niezwykle silne lub doznało się intensywnych traum w przeszłości, samodzielny kontakt z emocjami może nie być bezpieczny.

Więcej informacji

Jeśli jesteś zainteresowany/a tematem focusingu, polecam świetną książkę „Focusing. Mądrość ciała autorstwa Ann Cornell.

Jest napisana świetnym językiem i stanowi wspaniały wstęp do samodzielnej praktyki. Książka nie jest długa i jest nastawiona na praktykę – co osobiście bardzo sobie cenię.

Ernest Dróżdż

Lekarz Ernest Dróżdż - pasjonat profilaktyki zdrowia oraz harmonijnego stylu życia. Na codzień pracuje w zielonogórskich przychodniach.