W trosce o Twoją wygodę używamy cookies. Dlaczego cookies są dobre?

Człowiek odróżnia 5 podstawowych smaków- słodki, gorzki, słony, kwaśny i mniej znany, umami.
Każdy z nas jest indywidualnością i ma swój jeden, ulubiony smak, któremu nie może się oprzeć.

Ja, najbardziej lubię wszystko co słodkie. Z tym smakiem kojarzą się najprzyjemniejsze rzeczy i chwile. Czekolada, miód, owoce, ciastka, torty, kremówki, cukierki… Pyszności! Nawet najlepsze momenty naszego życie określamy jako „ słodkie”- „ Home, sweet Home”, „ słodycz pocałunku” czy „ słodkie życie”. I jak  tu nie kochać słodkości? J

Podróżowanie wiąże się z zaznaniem każdego z nich. Nam w niecały jeden dzień udało się przeżyć ( w przenośni i dosłownie) słodko- gorzką wyprawę.
Nasz dzień zaczął się od mojego ukochanego smaku – słodkiego. Zmierzając w stronę stanu Wyoming, aby zwiedzić Yellowstone, zatrzymaliśmy się w magicznym miejscu. Drewniana ławka ze stolikiem obok starego salonu w typowo amerykańskim stylu. Przed nami rozciągał się niesamowity widok na Rocky Mountain.
Nasz postój związany był z przygotowaniem śniadania, ale zanim wyciągnęliśmy  gary z bagażnika, przez chwilę, a raczej przez dłuższą chwilę, wpatrywaliśmy się w ośnieżone szczyty gór, sosny, które zdawały się być w kolorze czerni. Można śmiało powiedzieć, że krajobraz zapierał dech w piersiach!

            Na śniadanie przyrządziłam owsiankę- oczywiście, na słodko ( przepis znajdziesz tu [link]). Z pełnymi żołądkami wyruszyliśmy w kierunku Parku Narodowego. Podekscytowani, odliczaliśmy ubywające kilometry. Ja, czytając przewodnik 5 raz z rzędu wymieniałam miejsca, których nie możemy pominąć- największy gejzer na świecie, wodospad i mieniące się kolorami tęczy źródła.
I jest! Yellowstone National Park!
Dojechaliśmy do okienka, aby zapłacić- 25$ za wjazd do parku i wziąć ze sobą mapki i ulotki informacyjne. Strażnik, który akurat miał dyżur spojrzał na nas z politowaniem i powiedział:
„ Park jest nieczynny od pierwszego poniedziałku listopada         ( czyli w dzień naszego przyjazdu). Można przejechać tylko do jedne atrakcji i mieć nadzieję, że przy okazji zobaczy się dzikie zwierzęta.”.  
Zamknięte?! Jak to zamknięte? W przewodnikach, na stronach internetowych i forach wyraźnie było napisane:” Park Yellowstone czynny jest przez cały rok” lub „ … zamykany po opadach śniegu…”.
Rzeczywiście, niestety w Yellowstone w 95% drogi były zamknięte. 600 kilometrów na marne… Gorzki smak porażki towarzyszył nam przez resztę dnia. Jedyne co udało nam się zobaczyć było Mammoth Hot Springs Tarraces- kaskady mieniące się różnymi kolorami, które wyglądają jak zamarznięty wodospad. Mieliśmy również możliwość podziwiania ogromnych bizonów wypasających się na łąkach oraz jeleni, walczących na rogi.
Widocznie tak miało być i nie bez powodu zamykają park, o czym przekonaliśmy się 3 godziny później.

 Zjechaliśmy nieco w dół z parku i wyznaczyliśmy trasę do Salt Lake City. Po kilkunastu kilometrach zaczęła się ulewa, ale co tam- deszcz nam nie straszny. Dojechaliśmy do miejscowości Big Sky. Cudowne miasteczko pomiędzy górami, gdzie spotkaliśmy się z niesamowitą życzliwością miejscowych mieszkańców.  Głodni i zmęczeni zatrzymaliśmy się w jednej z restauracji (przyjazna alergikom) – RiverHouse Grill. Pogoda na zewnątrz pogarszała się z minuty na minutę. Kiedy po skończonym posiłku wyszliśmy z restauracji nie wierzyliśmy własnym oczom! 50 cm śniegu, nieodśnieżone drogi i śnieżyca z wichurą pełną parą!


Namiotu nie udało nam się rozbić :P. Przenocowaliśmy w pobliskim motelu w Big Sky.
Teraz przynajmniej wiadomo czemu zamykają Yellowstone. Nawet terenówką z napędem 4x4 ciężko by było się tam poruszać, a naszym „Panem samochodzikiem” na letnich oponach wylądowalibyśmy w rowie.

Wniosek jest jeden: Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło!

 

 

Skontaktuj się ze mną!

 

Dietetyk Kliniczny mgr Maria Legutko

 

Nowy Targ

Intermed

ul. Wojsk Ochrony Pogranicza 8A
34-400 Nowy Targ

 

Frydman

ul. Jana Pawła II 31
34-435 Frydman

 

Centrum Medycze "Batorego"

al. Batorego 77
33-300 Nowy Sącz


tel.: 609 390 353
maria@legutko.pl

Możliwość dojazdu do pacjenta - wizyta + koszt dojazdu.

 

 

Napisz do mnie

Znajdź mnie!

do góry
do dołu