W trosce o Twoją wygodę używamy cookies. Dlaczego cookies są dobre?

Co to jest „dziennik żywienia”?

Dziennik żywienia jest jedną z najprostszych i najbardziej znanych metod określających częstość i jakość spożywanych produktów przez pacjenta.

 Prowadzenie dziennik żywienia może wydawać się archaiczne, niemodne i zbyt absorbujące.   Jednak jest to najbardziej miarodajna i skuteczna metoda, alby nauczyć się kontrolować swoją dietę i  reakcje swojego ciała na dostarczane pokarmy.
Dziennik nie jest przeznaczony tylko dla osób, które chcą schudnąć czy wyrzeźbić ciało. Twój dziennik żywienia będzie potrzebny Ci, aby dowiedzieć się jakie produkty służą twojemu zdrowiu, bądź mu szkodzą, którą żywność wybierać częściej, a  z której zrezygnować. Na podstawie dzienniczka żywienia będziemy w stanie „wyłapać” popełniane błędy oraz połączyć rolę jedzenia z objawami chorobowymi ( bóle głowy, katar, zapalenia zatok, bóle stawów, brzucha etc.) i ustalić spersonalizowany plan leczenia żywieniem.
Jak prowadzić dziennik żywienia?
Dziennik żywienia może być prowadzony na kilka sposobów- aplikacje na telefon komórkowy, program komputerowy, gotowy arkusz na urządzenie elektroniczne  lub w przeze mnie polecanej formie- zeszytu.
Taki dziennik nie powinien tylko służyć do podliczania wartości kalorycznej posiłków, lecz  ma być narzędziem do świadomego kontrolowania swojego jadłospisu i symptomów chorobowych- jak czuliśmy się w danym dniu, czy wystąpiły jakieś nieprzyjemne dolegliwości ( wzdęcia, lejący katar, biegunka, bóle głowy, zatrzymanie wody w organizmie etc.).
Dzięki informacjom, które zapiszemy w swoim dzienniku uzyskamy obraz tego jakie błędy popełniamy i co może być przyczyną nadwagi, wyprysków, różnego rodzaju bólów, zaparć, złego samopoczucie lub poważniejszych chorób. Zdarza się, iż osoby na diecie odchudzającej, eliminacyjnej lub innej nie widzą u siebie efektów , a może to być wina na przykład: zbyt małych porcji, źle dobranych produktów,  niewłaściwych proporcji składników odżywczych lub nieświadomego wprowadzania składników niewskazanych w diecie, bądź całkowicie zakazanych.
Na prowadzenie takiego DZIENNIKA ŻYWIENIA musimy wygospodarować około 10 minut w ciągu dnia.
  Myślę, że jesteśmy w stanie zapamiętać co jedliśmy przez cały dzień i wieczorem skrupulatnie spisać  nasze posiłki.

Bierz długopis do ręki i do dzieła! J

Skontaktuj się ze mną!

 

Dietetyk Kliniczny mgr Maria Legutko

 

Nowy Targ

Intermed

ul. Wojsk Ochrony Pogranicza 8A
34-400 Nowy Targ

 

Frydman

ul. Jana Pawła II 31
34-435 Frydman

 

Centrum Medycze "Batorego"

al. Batorego 77
33-300 Nowy Sącz


tel.: 609 390 353
maria@legutko.pl

Możliwość dojazdu do pacjenta - wizyta + koszt dojazdu.

 

 

Napisz do mnie

Znajdź mnie!

do góry
do dołu