W trosce o Twoją wygodę używamy cookies. Dlaczego cookies są dobre?

Jak mówię znajomym lub pacjentom, że sama przygotowuję sobie niemal wszystkie posiłki  i jadam 5 razy dziennie to wszyscy wpatrują się we mnie i robią wielkie  oczy. 
Pewnie nasuwa im się w głowie jedno pytanie: „ Babo, kiedy ty masz na to czas?” . 
Jak mówię znajomym lub pacjentom, że sama przygotowuję sobie niemal wszystkie posiłki  i jadam 5 razy dziennie to wszyscy wpatrują się we mnie i robią wielkie  oczy. 
Pewnie nasuwa im się w głowie jedno pytanie: „ Babo, kiedy ty masz na to czas?” . 
Jasne, nie każdy ma czas żeby spędzać w kuchni po kilka godzin dziennie tylko po to żeby zjeść kolejny zdrowy i pełnowartościowy posiłek. Tyle, że ja nie spędzam w kuchni kilka godzin- chyba w całym tygodniu :) ! 
Moje przepisy są szybkie i bardzo proste. Daję słowo, że przyrządzenie posiłków z moich przepisów nie zajmuje więcej niż 30 minut. Najważniejsze w kuchni jest dobre rozplanowanie czasu i znalezienie najłatwiejszych rozwiązań. 
Pewnego dnia, gdzie byłam  cały dzień w rozjazdach i nie po drodze było mi ugotowanie czegokolwiek co można byłoby oznaczyć hasztagiem: „ healthy” , poprosiłam mojego tatę, żeby zrobił mi krem paprykowy. 
Cały sens leżał w tym, że nie powiedziałam mu co to będzie tylko co ma zrobić: „ umyj, pokrój, wrzuć, zalej wodą, gotuj , wsyp, zmiksuj- GOTOWE!” . 
I takim sposobem mój tata zrobił krem paprykowy, nie wiedząc co robi. 
Gdybym powiedziała mu: „ Tato, przyrządzisz mi zupę krem? Zrób po kolei to , to i to...” , jestem pewna, że nawet nie wziął by noża do ręki. 
 
Ten przepis jest banalny, ale bardzo smaczny i zdrowy. Polecam go szczególnie osobom, które potrzebują się rozgrzać i poprawić odporność. Papryka zawiera dużą dawkę witaminy C, która jest nam potrzebna w zimie i jest warzywem o ciepłej termice. 
 
Do dzieła! 
 
SKŁADNIKI ( 4 porcje): 
2 papryki czerwone 
1 papryka żółta 
2 pomidory 
2 średnie cebule
Sól 
Papryka czerwona słodka- mielona
 
 
PRZYGOTOWANIE: 
Paprykę umyj, usuń z nich gniazda i pokrój na mniejsze kawałki. Pomidory również umyj pod bieżącą wodą- pokrój. Cebulę obierz i pokrój. Wszystkie warzywa wrzuć do garnka. Zalej wodą, tak aby zakryła połowę składników. Gotuj około 15 minut- aż wszystkie warzywa będą miękkie.
Zmiksuj wszystko- tak aby powstał krem. Dopraw solą i słodką papryką. 
I gotowe! 
 
Krem możemy podawać z kaszą jaglaną lub gryczaną, grzankami lub z ugotowaną soczewicą. 
 
SMACZNEGO! :)
 

Skontaktuj się ze mną!

 

Dietetyk Kliniczny mgr Maria Legutko

 

Nowy Targ

Intermed

ul. Wojsk Ochrony Pogranicza 8A
34-400 Nowy Targ

 

Frydman

ul. Jana Pawła II 31
34-435 Frydman

 

Centrum Medycze "Batorego"

al. Batorego 77
33-300 Nowy Sącz


tel.: 609 390 353
maria@legutko.pl

Możliwość dojazdu do pacjenta - wizyta + koszt dojazdu.

 

 

Napisz do mnie

Znajdź mnie!

do góry
do dołu