W trosce o Twoją wygodę używamy cookies. Dlaczego cookies są dobre?

Co włożyć do gara? Czyli pierwsze zakupy w USA.

ScreenShot770

Jak powszechnie wiadomo Ameryka słynie ze śmieciowego jedzenia. Rzeczywiście, półki sklepowe przepełnione są przetworzoną żywnością, którą wystarczy odpakować, podgrzać lub tylko przełożyć na talerz. Gotowe mussli ( dosładzane)  z jogurtem ( 0% tłuszczu) na śniadanie, danie obiadowe do mikrofalówki, ugotowane warzywa z ryżem, pokrojone owoce i warzywa w plastikowych pudełkach z datą ważności 10 dni, chłodnie pełne tortów- na każdą okazję…


W amerykańskim supermarkecie można znaleźć wszystko co niezdrowe, ale szybkie do przygotowania.

Ceny takich produktów nie są niskie, a często tak nam się wydaje. Za gotową „sałatkę owocową” musimy zapłacić około 4-6$, gotowe danie obiadowe 7-9$, popularne Donut’s – 4 sztuki około 3$, tort urodzinowy dla 6 osób- 19-22$. Istnieje jeszcze możliwość kupowania puszek i słoiczków. Ceny w zależności od produktu są różne i wahają się  od 50 centów ,po nawet 6$- za lepsze śledzie w oleju.
Dla mnie- jako dietetyka z tysiącem alergii, jest ważne, aby znaleźć produkty jak najmniej przetworzone, certyfikowane i najlepiej te ze znaczkiem „organic” lub „bio”.
Dzięki uprzejmości naszych tymczasowych gospodarzy w Chicago, którzy zawieźli nas do kilku supermarketów im dobrze znanych, mieliśmy okazję porównać ceny  produktów i zrobić większe zakupy na wyprawę. W Chicago polskie sklepy są na przysłowiowym „każdym rogu”. Dzięki temu mogłam kupić artykuły spożywcze dobrze mi znane i sprawdzone. Owoce i warzywa kupowałam w sklepach meksykańskich, ponieważ ceny są nieco niższe, a produkty świeże i smaczne. Bardzo drogie są orzechy i suszone owoce w większości sklepów. Dla osób, które z różnych przyczyn zdrowotnych lub upodobań jedzą mleka roślinne mam pozytywną wiadomość! Można je kupić w niemal każdym supermarkecie i skład takiego napoju jest całkiem przystępny. W marketach bez problemu można znaleźć żywność bezglutenową, bezlaktozy, jaj, tłuszczu, cukru… są one oznaczone przy etykietach z ceną jako „gluten free”, „lactose free”, „low FAT”… Jednak pragnę zaznaczyć, że zazwyczaj są to produkty wysoko przetworzone. Skład chleba bezglutenowego zajmuje pół opakowania, zamiast jaj są emulgatory a zamiast cukru – syrop glukozowo- fruktozowy.
Niemniej jednak, udało nam się zrobić zakupy i kupić jedzenie w miarę zdrowe i w przystępnej cenie.  Za całość zapłaciliśmy około- 150$.

ScreenShot771ScreenShot772

 

 

 

Warzywa i owoce- 40$                       Część produktów spożywczych-60$

Poniżej podaję kilka cen produktów:
Chleb graham ( z polskiego sklepu)- 1,49$
Mleko sojowe lub kokosowe- 2,49$
Nutella ( oryginalna)- 6,49$
Olej kujawski- 2,5$
Sezamki- 0,49$
Szynka pieczona bio (25dag)- 3$
Herbata zielona- 1,8$
Herbata czerwona- 2,89$
Kasza jaglana, gryczana ( Kupiec- bezglutenowe)-1,69$
Płatki jaglane, ryżowe ( bezglutenowe) - 1,69$
Wafle ryżowe (bezglutenowe)- 4,49$
Makaron (zwykły)- 2$
Makaron ( bezglutenowy)- 2,79$
Naleśniki tortilla ( bezglutenowe)- 0,49$
Cukier biały (1kg)- 2,09$
Ryby w puszce- 2,49$
Majonez ( Kielecki)- 5,49$
Jaja 12szt- 2,69$
Price Polo 23szt.- 8$
Czekolada Lind ( bezglutenowa, bez mleka)- 2,89$
Avokado 3 szt.- 2$
Cebula 1,5kg- 1,29$
Czerwona lub zielona papryka 1szt.- 0,76$
Cytryna 4szt.- 1,59$
Grejpfrut 2 szt.- 2$
Mango 2 szt.- 2,6$
Pomidory ok.8 szt.- 3,1$
Marchew  1 kg- 2,5$
Mini marchewki bio 16szt.- 1,89$
Sałata lodowa- 1,8$
Jabłka 3 szt.- 1,26$
Rodzynki (opakowanie 250g) – 2,79$
Orzechy laskowe 250g- 8$
Słonecznik łuskany 250g- 2$
Żurawina suszona 250g- 5$

 

ScreenShot773ScreenShot774

Napój sojowy i kokosowy- jedyne 2,5 $

 

Skontaktuj się ze mną!

 

Dietetyk Kliniczny mgr Maria Legutko

 

Nowy Targ

Intermed

ul. Wojsk Ochrony Pogranicza 8A
34-400 Nowy Targ

 

Frydman

ul. Jana Pawła II 31
34-435 Frydman

 

Centrum Medycze "Batorego"

al. Batorego 77
33-300 Nowy Sącz


tel.: 609 390 353
maria@legutko.pl

Możliwość dojazdu do pacjenta - wizyta + koszt dojazdu.

 

 

Napisz do mnie

Znajdź mnie!

do góry
do dołu