W trosce o Twoją wygodę używamy cookies. Dlaczego cookies są dobre?

Na pytanie:  „ Na co macie ochotę?”  99% ludzi odpowiada: „ Na coś dobrego…”.  Chyba nie ma bardziej irytującej odpowiedzi. I od tego momentu  zaczynasz się zastanawiać, co dobrego umiesz przyrządzić, co trzeba kupić,  czy to co ty lubisz będzie smakowało twoim znajomym, czy lepiej zrobić mięso czy rybę, coś polskiego czy egzotycznego…


Też tak macie?

Nasi gospodarze  mieszkają w Westminster, godzinę drogi od Los Angeles.  Młode małżeństwo. On – Polak, ona- Amerykanka z meksykańskimi korzeniami. Oboje pracują po kilkanaście godzin dziennie. Wracają wieczorem i oboje nie mają ochoty na gotowanie ciepłej kolacji. Czułam się zobowiązana wobec nich, bo w końcu dają nam dach nad głową na kilkanaście dni podczas naszych wojaży po Stanach. Ugotowałam dla nas, w szczególności dla nich kilka obiadów, a raczej obiado- kolacji.

Znacie to uczucie kiedy nocujecie u znajomych i czujecie się nieswojo? Starasz się nic nie dotykać, nie przekładać. Nawet kiedy widzisz urwaną firankę z karnisza i masz ochotę ją przypiąć – odpuszczasz?
Albo kiedy w szafce z makaronem położony jest pomidor, którego chętnie przełożyłbyś na swoje miejsce?

Takie jest  gotowanie dla znajomych w ich własnej kuchni.  Nie wiesz gdzie jest położony durszlak, czy mają blender, który koniecznie by ci się przydał i czy kupić wszystkie potrzebne składniki czy może jednak  możesz „ pożyczyć” łyżkę oliwy z oliwek.

Moje pierwsze pichcenie w cudzej kuchni właśnie tak wyglądało: „ A gdzie jest? A macie może? Czy mogę? A lubicie?”
Oczywiście nie dowiedziałam się od nich na co mają ochotę, więc postanowiłam przyrządzić szybkie danie, które smakuje całej mojej rodzinie- Naleśniki a’la Tortilla. Banalnie prosty i szybki przepis, dużo warzyw i ładnie wygląda.
Po pustych talerzach można było stwierdzić, że wszystkim smakowało.             

Kolejne kucharzenie w nieswoim królestwie nie było już takie stresujące. Wiedziałam, że mogę korzystać z produktów, które mają w kuchni , wyciągać z szafek nieużywane gary, sitka, łopatki.
Nieskromnie przyznam, że przyrządziłam kilka potraw, których nigdy wcześnie nie robiłam. Poniosła mnie wyobraźnia i kreatywność. W końcu o to chodzi w gotowaniu. Wymyślać nowe przepisy, łączyć ze sobą różne smaki. Dodawać , mieszać, podgrzewać, smażyć , piec- spokojnie, nie wszystko na raz J.  Gotowanie powinno być przyjemnością, a nie koniecznością. Szczególnie jeśli mamy komu podać naszą autorską potrawę i dowiedzieć się czy jesteśmy dobrymi kucharzami.

Czytając ten wpis, pewnie myślicie sobie, że fajnie się takiej gada, bo ma czas żeby przesiadywać w kuchni.  A ja Wam powiem, że z czasem bywa różnie. Zdarza się, że posiłek trzeba przygotować w 20 minut, bo wszyscy w domu są głodni. A wiadomo Polak głodny- Polak zły! J
Pamiętajcie o jednej ważnej rzeczy- gotowanie ma być przyjemnością! Jeśli chcecie przyrządzić coś szybkiego powinien  to być sprawdzony przepis. Zaproście do wspólnego gotowania znajomego, dziecko, tatę albo męża. Zaproponuj wyścigi w krojeniu cebuli. Pozwólcie doprawić potrawę i wylizać łyżkę.  Wyznaczaj im zadania. Gwarantuję świetną zabawę i pełny talerz na stole J

 

ScreenShot767

 

Skontaktuj się ze mną!

 

Dietetyk Kliniczny mgr Maria Legutko

 

Nowy Targ

Intermed

ul. Wojsk Ochrony Pogranicza 8A
34-400 Nowy Targ

 

Frydman

ul. Jana Pawła II 31
34-435 Frydman

 

Centrum Medycze "Batorego"

al. Batorego 77
33-300 Nowy Sącz


tel.: 609 390 353
maria@legutko.pl

Możliwość dojazdu do pacjenta - wizyta + koszt dojazdu.

 

 

Napisz do mnie

Znajdź mnie!

do góry
do dołu